Rot Ayarı Nedir, Nasıl Yapılır?

Rot ayarının, tekerlekler arasındaki açının ve uzaklıkların birbirine eşit olması olduğunu söylemiştik. Bu durumda rot ayarı düzgün olan bir otomobilde tekerlekler arasında açı ve uzaklık farkı bulunmaz.

Eğer araçta rot ayarı bozukluğu varsa bu durumda araç yolda giderken sağa sola çekebilir ve hatta ileri derecede rot ayarı bozulmuş olan araçlar savrulabilirler de. Ayrıca rot ayarı bozuk olan araçların tekerlek dişlileri sıyrılır ve tekerlek çok daha çabuk eskir. Dönüş esnasında tekerleklerden ses gelmeye başlar. Direksiyonun doğrultusu ile tekerleklerin doğrultusu arasında fark bulunması da rot ayarının bozukluğunun sonucudur.

Rot ayarı yapılmadan önce araç rot ayarının yapılacağı istasyona yerleştirilir. İşi uzmanları tarafından her ihtimal düşünülerek araçtaki sıkıntının rot ayarından mı yoksa başka bir sebeple mi olduğu araştırılır. Rot ayarındaki bozukluk anlaşıldıktan sonra çeşitli sensörlerle araç tekerlekleri istasyonun yakınında rot ayarı programlarının bulunduğu bilgisayarlara bağlanır. Bu bilgisayarlar rot ayarının bozukluğunun derecesini bildirirler. Sonrasında ise rot ayarı yapılmaya başlanır ve her iki tekerlek te birbirine paralel olduğunda rot ayarı tamamlanmış demektir.

Balans Ayarı Nasıl Yapılır?

Balans kelimesi İngilizce’de denge anlamına gelir. Araçlardaki balans ayarı ise araç tekerleklerine eşit miktarda ağırlığın gitmesi demektir. Eğer araçta balans ayarı bozukluğu varsa bu durumda araç titremeye başlar. Özellikle de yüksek hızlara çıkıldığında bu titreme daha da belli olur. Bu titreme; eğer balans ayarı bozukluğu ön tekerleklerdeyse daha çok aracın ön kısmında, eğer balans ayarı bozukluğu arka tekerleklerdeyse daha çok aracın arka kısmında görülür.

Balans ayarının yapılması için öncelikle aracın bütün tekerlekleri sökülür ve balans ayarının yapılacağı yerlere bu tekerlekler yerleştirilir. Ardından mutlaka jantların ve lastik basıncının normal olup olmadığına bakılır. Eğer herhangi bir bozukluk varsa önce bu hasarlar giderilir. Ardından bu cihazlarda tekerlekler döndürülür. Tekerlekler dönerken cihazın bağlı bulunduğu bilgisayar balans ayarının bozukluğunun derecesini bildirir. Ustalar da tekerleklerin gerekli yerlerine uygun ağırlıklar koyarak balans ayarını tamamlarlar. Bu tür balans ayarına dinamik balans ayarı denir.

Sadullah Usta Türkiye’deki geniş servis ağı ve sektöründeki uzmanlığı ile araç hasarlarınıza çözüm getiriyor.

Sürücünün aracı güvenli bir şekilde kullanabilmesi ve gece görüşünün daha iyi olmasını sağlayabilmek, karşıdan gelen sürücülerin far lambası ışıklarından rahatsız olmasını önlemek ve yolu en iyi şekilde aydınlatabilmek için aracın far ayarlarının doğru olması gerekmektedir.

Periyodik bakım kapsamında gerçekleşen Far Ayar Kontrolü, doğru aydınlatma sürüş güvenliği kadar elektrik sistemlerinin korunması açısından da önem taşımaktadır.

NEDEN ÖNEMLİ?

Farların ayarı; aracın uğradığı sarsıntıdan, yüklü ve/veya yüksüz kullanımından dolayı zamanla bozulabilir. Araçların fabrika çıkışında far ayarları boşken yapılan ayarlar, otomobil yüklüyken kullanılınca yanlış yerleri aydınlatabilir bundan dolayı belli aralıklarda kontrolünün yapılması gerekmektedir. Far ayarının, araç far özelliği ile uyumlu far ayarı cihazı ile yapılması gerekmektedir. Far ayar cihazı dışında manuel yapılan far ayarları geçici çözüm olarak yapılabilmekte olup elektrik sistemine zarar verme riski taşımaktadır.

Sadullah Usta Jant Pres Servisi olarak özellikle Jant tamiri ve jant pres işleri başta olmak üzere tüm araçların çelik – alüminyum ve demir jantları eğik, kırık ve çatlakları itina ile düzeltilir ve tamir edilir kalıcı olarak onarılır.. (Argon gazı kaynağı ile). Firmamızda ayrıca Orjinal çıkma Tek jant ve ekipman temin edilir. Ayrıca isteğe göre jantlarınızı boyanır, parlatılır, ve temizliği yapılır. Jant onarımı yüksek teknoloji ile alüminyum kaynak işleri yapılır. jant tamiri ve jant boyama ve jant pres işçiliğinde sınıfının en güvenilir ve kaliteli işçilini firmamızda sağlanmaktadır jant tamirini oksijen kaynağı ile değil çok daha kaiteli ve jantın kendi malzemesi olan argon gaz altı kaynağı ile yapmatayız örnek jant tamiri ve jant boyama işlerimiz aşada mevcuttur jant pres, jant onarımı ve jant boyama resimlermiizn tamamı kendi firmamizda yapılan işlerdir.

Araçlarda bulunan çelik jantlar, görünen ve estetik’den öte hafif alaşımı sayesinde demir jantlara nazaran geç ısınır ve çabuk soğur. Son zamanlarda ülkemizde aşırı büyüme gösteren jant pazarında özellikle ithal ve çin malı jantları tek olarak bulmak zor buna istinaden revizyon (tamir) alternatif bir geri dönüşüm. Orjinal ekipman jantları baz alıcak olursak fahiş fiyatlara satılıyor olması revizyon (tamiri) ön plana çıkarıyor.İşte bu aşamada genç jant devreye giriyor jantlarınızın revizyonunu ( tamirini) yapılmakla kalmayıp tekli olarak bile jant tedarik etmenize yardımcı olmaktadır.

Güvenli lastik tamiri
Sadullah Usta uzman personeli güvenli bir şekilde tekrar yola dönmenizi sağlamak için, eğer tamiri mümkünse lastiklerinizi tamir eder.

Lastik tamiri nasıl yapılır?
Lastik tamiri sırasıyla şu süreci takip eder:

Lastikteki deliğin ve lastiğin iç kısmının derinlemesine incelenmesi ve temizlenmesi.
Lastiğin hava kaçıran kısmının yamaya hazır hale getirmek için deliğin traşlanması.
Lastigin hava kaçıran kısmının sızdırmazlık katmanının raspalanması.
Açılan deliği ve karkası güçlendiren “mantar yama” adı verilen özel parçanın yerleştirilmesi.
Son olarak, lastiğin basınçla test edilmesi.

Patlak lasik tamir edilebilir mi?
Lastiğin tamir edilmesi birçok durumda mümkündür ancak, bu işlem uzmanlık gerektirir.

Lastik patlak haldeyken kullanılmadıysa
Lastik hasarı lastiğin sadece sırt kısmındaysa
Lastikte oluşan hasar 6mm’yi aşmıyorsa
Sadullah Usta uzmanları patlayan lastiği söktükten sonra, tamirinin mümkün olup olmadığını anlamak için hasarı inceler. lastiğin tamir edilip edilemeyeceği lastiğin durumuna, deliğin boyutuna ve yerine bağlıdır.

Yeni lastik almak mı, patlak lastiği tamir ettirmek mi?
Lastiğinizin patlaması halinde, daha fazla para harcayarak yenisini almak yerine lastiğinizi tamir ettirin! Sadullah Usta, eğer mümkünse her zaman lastiğinizi onarır ve lastiğinizin kullanım süresinin uzamasını, lastik maliyetinden tasarruf etmenizi, emniyetli bir şekilde ve endişe duymadan, yeniden yola dönmenizi sağlar.

Siz de hemen size en yakın Sadullah Usta servis noktasını ziyaret ederek, lastik tamiri ile ilgili daha fazla bilgi alabilirsiniz.

Lastiğin patladığı / zarar gördüğü nasıl anlaşılır?
Lastiğiniz inmiş ise patlamış olabilir; fakat başka bir sebeple basıncının düşmüş olması ihtimali de vardır (supapın sızdırmazlığı, jantın paslanması gibi…) Diğer lastiklerinize göre anormal bir hızla iniyor ise bu lastiğin hasar görmüş olduğu anlamına gelir. Çok yavaş inmeye neden olan bir delinme söz konusu olabilir. Her iki durumda da, lastik tamirinin bir uzman tarafından gerçekleştirmesi gerekir.

Lastik tamiri fiyatları
Lastik hasar sorununuz tamir edilebilir bir durumdaysa, Sadullah Usta’da lastiğiniz tamir edillir; bunun yerine yeni lastik satın alınması önerilmez. Size en yakın Sadullah Usta servis noktasını öğrenip, araç bakım hizmetleri, fiyatları ve kampanyalar hakkında daha fazla bilgi alabilirsiniz.